Paví FM DX stránka: DAB v Čechách

Příbram, červen 2007

13.7.2007 Včera jsem, spolu s kolegy Šeryfem a Mr.B, vyrazil do Příbrami vyzkoušet experimentální vysílání v DABu provozované po jeden měsíc od 16. května firmou Teleko páně Tomáše Řapka. Vysílá se na kanálu 5A, multiplex se identifikuje jako TELEKO MUX a obsah je následující:

StaniceProgramBitrate
Radio WaveOther music192 kbps
Radio D-durClassical192 kbps

Texty se nevysílají.

O šíření signálu se stará tříprvková anténa na příhraďáčku v areálu firmy Teleko, což je (bývalá?) hvězdárna, hned vedle televizního převaděče. Objekt je na kopci na severovýchodním kraji města a anténa je směrována na město. Vysílá se, podle údajů provozovatele, výkonem 1 watt, čemuž lze věřit. Mapky pokrytí prezentované provozovatelem na svém webu se ukázaly, alespoň pro naše přijímače, jako nereálně optimistické. K dispozici jsme měli přenosné rádio Sangean DPR-202 s externí anténou na střeše auta, a velmi přenosné rádio (walkman) Pure PocketDAB 2000, u kterého slouží kabel sluchátek jako anténa. Zatímco PocketDAB fungoval dobře, u Sangeanu jsme se setkali s technickým problémem. Přijímač detekoval multiplex, ukázal názvy jednotlivých stanic a veškerá metadata, ale zvuk jsme z něj nedostali. Naše teorie je, že streamy vysílané v Teleko multiplexu nejsou plně korektní, a tento přijímač si s nimi neporadí. Na PocketDAB se signál ztrácel 1000 metrů od vysílače, na příbramském hlavním náměstí byl příjem velmi slabý, ve vzdálenějších částech města nebylo po signálu ani stopy. Na Sangeanu s radioamatérskou anténou na střeše auta byl signál dobrý po celém městě i v okolí, až na dvě tři hluchá místa za městem. Směřem na Prahu se signál ztrácí na prvním horizontu.

Nahrávky:
^ Radio Wave, kvalita signálu 100% (2 minuty, 2682 kB)
^ Radio D-dur, kvalita signálu 100% (2 minuty, 2634 kB)
^ Radio Wave, kvalita signálu 20%-40% za jízdy (43 sekund, 1019 kB)
^ Radio Wave, kvalita signálu 10%, nám. T.G.Masaryka (9 sekund, 234 kB)

PS: Restaurace U Chudáčka ve vsi Žažice je něco. Tak štědré porce se jen tak nevidí, poctivý flák masa.Páv Lučištník <pav@oook.cz> 13.6.2007